0 800 750 070 Дзвінки в межах України безкоштовні
Меню
Ваш населений пункт: Одеса?
ТАК
Від вибраного міста залежить доступність аналізів

Загальний аналіз сечі з кількісн. визначенням бактерій високочутливим методом на аналізаторі Sysmex UF

Показати всі аналізи

Сеча - продукт обміну речовин, що утворюється в нирках в результаті фільтрації рідкої частини крові, а також процесів реабсорбції і секреції різних аналітів. Складається на 92 - 98% з води, решта припадає на розчинені в ній азотисті продукти обміну білків (сечовина, сечова кислота, креатинін та ін.), мінеральні солі та інші речовини. Склад сечі значно варіює навіть у здорових людей.

Загальний (клінічний) аналіз сечі є стандартним дослідженням при діагностиці практично будь-якого захворювання, а також застосовується для контролю ефективності проведеного лікування. Загальний аналіз сечі включає визначення фізико-хімічних властивостей сечі (прозорість, рН, відносна щільність), вивчення патологічних компонентів (білок, глюкоза, кетонові тіла, жовчні пігменти, кров) і мікроскопії осаду.

І. Мікроскопія осаду сечі.

Дослідження організованого осаду (епітелій, лейкоцити, еритроцити, циліндри) і неорганізованого осаду (слиз, солі, бактерії, гриби) проводиться на автоматичному аналізаторі MINDRAY EU 5600, UF4000 (Sysmex). 

Аналізатор має високу чутливість і виконує точний кількісний підрахунок формених елементів сечі, в тому числі бактерій і грибів. Для диференціації елементів сечі одночасно використовується метод кондуктометрії з гідродинамічним фокусуванням і флюоресцентна проточна цитометрія. Аналізатор має 2 окремих канали для аналізу: перший - для ідентифікації та характеристики бактерій, другий - для інших елементів осаду. Наявність окремого каналу для аналізу бактерій забезпечує безкомпромісну точність їх ідентифікації і підрахунку. У процесі аналізу прилад ідентифікує, диференціює і визначає кількість елементів в сечі. Результат видається у вигляді кількості елементів в 1 мікролітрі сечі. 

Для зручності клініцистів і пацієнтів, які звикли орієнтуватися на кількість елементів осаду в полі зору, перерахунок проводиться автоматично.

1) Еритроцити. 

При дослідженні осаду сечі в нормі еритроцити відсутні. Виявлення великої кількості еритроцитів в сечі визначається терміном гематурія. Розрізняють мікрогематурію - колір сечі не змінений і макрогематурію - колір сечі змінений: від світло-рожевого до кольору «м`ясних помиїв». 

В осаді еритроцити розрізняють: еритроцити незмінені (при постренальній гематурії і макрогематурії ренального походження); еритроцити змінені (при проходженні ураженого запальним процесом ниркового фільтра - гематурія ренального походження).

У ранньому дитячому віці еритроцити в осаді сечі виявляються частіше і в більшій кількості, що пояснюється неспроможністю ниркового фільтра, його збільшеною проникністю. Функціональна мікрогематурія відзначається при ортостатизмі і порушеннях постави у дітей у віці 10 і більше років. При переохолодженні, перегріванні, після інтенсивних спортивних навантажень мікрогематурія може виявлятися і у дорослих,  і може поєднуватися з альбумінурією. Гематурія на тлі прийому лікарських препаратів (аміноглікозиди, анальгетики, циклоспорин А, цитостатики, сульфаніламіди) носить функціональний, тимчасовий характер, після припинення прийому цих препаратів гематурія зникає. Примітка: в сильно концентрованій сечі з щільністю 1,030 -1,040 і рН 9-10 або щільністю 1,002-1,005 і рН 4,5-5,0 можуть виявлятися змінені еритроцити, які не мають діагностичного значення, але відзначаються при описі результатів аналізу. 

2) Лейкоцити.

У здорових людей в нормі визначають 2 - 4, не більше 10 лейкоцитів в полі зору. Лейкоцитурія (підвищене виділення лейкоцитів з сечею), найчастіше є ознакою запального процесу в сечовий системі. Лейкоцитурія інфекційна (бактеріальна) є ознакою запальних захворювань нирок, сечовивідних шляхів. Масивна лейкоцитурія - піурія, пов`язана з виділенням з сечею гною (велика кількість лейкоцитів, в тому числі частково зруйнованих, бактерій). Піурія - найбільш характерний симптом при інфекційно-запальних захворюваннях нирок і сечовивідних шляхів (пієлонефрити, пієліти, цистити) завжди поєднується з бактеріурією. Пієлоцистити, особливо у грудних дітей, можуть мати перебіг без лейкоцитурії. Зазвичай, це пов`язано з затримкою лейкоцитів при спазмі уретри. У цих випадках для виключення лейкоцитурії, піурії рекомендовано повторне дослідження сечі, а також аналіз сечі за Нечипоренко. Лейкоцитурія асептична зустрічається при аутоімунних захворюваннях, пухлинних процесах, туберкульозі нирок і сечовивідних шляхів, іноді виявляється при підгострому перебігу гломерулонефриту з нефротичним синдромом в період загострення (підтверджується негативними бакпосівами сечі і негативним тестом на нітрити). Референсні значення: до 10 лейкоцитів в полі зору.

3) Епітелій.

У сечі здорових людей клітини ниркового епітелію не виявляються. Епітелій плоский істотного діагностичного значення не має, у чоловіків в нормі виявляють лише поодинокі клітини, у жінок присутні в більшій кількості, іноді кількість плоского епітелію в сечі підвищується при інфекціях сечовивідних шляхів. Епітелій перехідний виявляється при гломерулонефритах, пієлонефритах, нефриті, циститах, простатитах, сечокам`яної хвороби, лихоманки, інтоксикаціях, післяопераційних станах, новоутвореннях нирок і сечовивідних шляхів; Епітелій нирковий при пієлонефриті, хронічній, гострій нирковій недостатності, тубулярному некрозі, відторгненні ниркового трансплантата, новоутворенні нирок, інтоксикації солями важких металів, етиленгліколем, препаратами вісмуту, саліцилатами. Референсні значення: не виявлено (допускається одиничний плоский в поле зору).

4) Циліндри.

Циліндри є елементами осаду циліндричної форми (своєрідні зліпки ниркових канальців), що складаються з білка або клітин. За складом та зовнішнім виглядом розрізняють кілька видів циліндрів (гіалінові, зернисті, еритроцитарні, воскоподібні та ін.). У сечі здорових людей клітини ниркового епітелію не виявляються. Циліндри виявляються при всіх органічних захворюваннях нирок, важких інтоксикаціях, системних захворюваннях, гострих реакціях відторгнення трансплантатів. Референсні значення: не виявлено.

5) Кристали солей (оксалати кальцію, урати, фосфати, кристали сечової кислоти, сечокислий амоній, фосфорнокисле вапно, трипельфосфати).

 Сеча є розчином різних солей, які при відстоюванні сечі можуть утворювати кристали. Надлишковий вміст солей в сечі сприяє утворенню конкрементів і розвитку сечокам`яної хвороби. У той же час діагностичне значення присутності в сечі кристалів солей зазвичай невелика. Наявність тих чи інших кристалів солей в сечовому осаді вказує на зміну реакції в кислу або лужну сторону. Ймовірність утворення кристалів і сечових конкрементів зростає при обмінних порушеннях в організмі. Референсні значення: не виявлено.

6) Слиз.

 Слиз виробляється епітелієм сечовивідних шляхів і може бути присутнім в невеликій кількості в осаді сечі. Збільшення утворення слизу спостерігається при гострих і хронічних запальних процесах нижніх відділів сечовивідних шляхів (уретрити, цистити). Референсні значення: не виявлено.

7) Бактерії.

Точний кількісний підрахунок бактерій проводиться на автоматичному аналізаторі UF4000 (Sysmex) методом проточної цитофлуометріі (при цьому відбувається специфічне забарвлення виключно тільки бактерій, що забезпечує точний результат дослідження), якісне визначення бактерій виконується на аналізаторі MINDRAY EU 5600. У здорових людей сечоутворювальна і сечовивідна система стерильна. Мінімальна кількість бактерій, яка змивається сечею з дистального відділу сечовипускного каналу, зазвичай, не перевищує 10 ^ 4 в 1 мл. Поява бактерій в сечі більш ніж 1 * 10 ^ 5 в 1 мл - це бактеріурія, яка найчастіше свідчить про наявність інфекційно-запальних захворювань нирок і сечовивідних шляхів. При виявленні бактерій в сечі рекомендовано провести бактеріологічний посів сечі, за допомогою якого можна визначити вид бактерій і оцінити рівень бактеріурії, а також виявити чутливість мікроорганізмів до антибіотиків. Але необхідно враховувати, що аналізатори MINDRAY EU 5600, UF4000(Sysmex) чутливі до будь-якого роду бактерій, при цьому в бактеріальному посіві виявляються в основному клінічно значущі мікроорганізми (Escherichia coli в 80 - 90% випадків, рідше - S. faecalis, Pseudomonas aeruginosa, Proteus mirabilis, Citrobacter, Klebsiella pneumoniae, Serratia, дещо рідше - Staphylococcus aures, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus saprophyticus, Streptococcus pyogenes, Candida albicans та ін). Крім того, бактерії зберігаються в сечі не більше 1 - 2 діб з початку правильно підібраної антибіотикотерапії. Важливо також враховувати, що велика кількість лейкоцитів в сечі гальмує ріст бактерій в бактеріальному посіві. Виявлення великої кількості бактерій в осаді сечі в поєднанні з великою кількістю плоского епітелію може свідчити про контамінацію проби при зборі сечі (неправильна підготовка пацієнта до збору сечі). Тому, при наявності бактеріурії, обов`язково оцінюються і інші показники загального аналізу сечі - лейкоцити, еритроцити, визначення нітритів та ін.). Референсні значення: якісне визначення бактерій (MINDRAY EU 5600): не виявлено; визначається ступінь бактеріурії: +; ++; +++; кількісне визначення бактерій (автоматичний аналізатор UF4000 (Sysmex): чоловіки: менше 2.6 х 10 ^ 4 / мл; жінки : менше 1.0 х 10 ^ 5 / мл; діти: менше 2.07 х 10 ^ 4 / мл.

8) Спори грибів (дріжджоподібні гриби).

Виявлення в осаді сечі дріжджових грибів свідчить про кандидомікоз сечовивідних шляхів і нирок в результаті нераціональної антибіотикотерапії або при важкому імунодефіциті (хіміотерапія, прийом цитостатиків, а також у ВІЛ-інфікованих при розгорнутій стадії СНІДу). Потрібно враховувати також, що наявність в осаді сечі дріжджових грибів часто може свідчити про контамінацію проби вагінальними виділеннями, в цих випадках рекомендовано повторити дослідження при обов`язковому дотриманні правил збору сечі. Для визначення видової ідентифікації грибкової флори рекомендовано провести посів на гриби р. Candida, з визначенням чутливості до антимікотичних препаратів. Референсні значення: не виявлено.

9) Сперматозоїди.

Незначна кількість сперматозоїдів може виявлятися в нормі Сперматозоїди в сечі в значній кількості, визначаються при захворюваннях і аномаліях розвитку чоловічих сечостатевих органів. Референсні значення: не виявлено.

ІІ. Фізико-хімічні показники сечі визначаються на сечовому автоматичному аналізаторі UС 3500 (Sysmex).

1) Білок.

Кількісне визначення білка в сечі визначається на автоматичному біохімічному аналізаторі сечі UС 3500 (Sysmex). Один з найважливіших лабораторних маркерів патології нирок і сечовивідних шляхів. У нормі велика частина білків крові не проходить через мембрану ниркових клубочків, в зв`язку з розміром, будовою і зарядом білкової молекули, а низькомолекулярні білки, що потрапили в первинну сечу, реабсорбуються в проксимальних канальцях. При мінімальних ушкодженнях в клубочках нирок спостерігається, перш за все, втрата низькомолекулярних білків (переважно альбуміну), тому при великій втраті білка часто розвивається гіпоальбумінемія. При більш виражених патологічних змінах в сечу потрапляють і більш великі білкові молекули (альфа-2 макроглобулін, бета-ліпопротеїди, гамма-глобулін). Деяка кількість білка фізіологічно секретується епітелієм канальців нирок (білок Тамма-Хорсфалла), який бере участь в утворенні гіалінових циліндрів.

Фізіологічні протеїнурії.

Транзиторна протеїнурія може виникнути після тривалого фізичного навантаження (маршова протеїнурія), після переохолодження або перегрівання організму, при емоційному стресі (плач, страх), після грубої пальпації нирок (пальпаторная протеїнурія), протеїнурія новонароджених (перші 4-10 днів після народження). Такі протеїнурії швидко зникають після припинення дії викликаючого їх фактора.

Патологічні протеїнурії.

Преренальні протеїнурії: пов`язані з надлишком білків - гемоглобін, міоглобін, продукти деградації фібрину, легкі ланцюги імуноглобулінів. Виникають при руйнуванні тканин і гемолізі або з появою в плазмі крові паталогічних парапротеїнів (лімфопроліферативні розлади).

Обумовлені патологією нирок: клубочкова (гломерулярна), пов`язана зі зміною бар`єрної функції мембран клубочків, може супроводжуватися масивною втратою білка (більше 3г / л); канальцева (тубулярна), пов`язана з порушенням реабсорбції і деградації білка в проксимальних канальцях або підвищеною продукцією білка Тамма-Хорсфалла; змішана.

Постренальні протеїнурії: виникають в результаті кровотечі з сечовивідних шляхів, локального виділення імуноглобулінів при інфекціях сечовивідних шляхів, запаленні, поліпозі, пухлинах сечового міхура.

Ортостатична протеїнурія (постуральна, переміжна, циклічна, лордична). Характерна для дітей дошкільного та шкільного віку, в 4-5% - сімейного характеру. Протеїнурія з`являється у дитини тільки в положенні стоячи, коли хребет займає лордичне положення, викликаючи пасивний застій в ниркових венах і, відповідно, застійну протеїнурію, представлену в основному альбуміном. У горизонтальному положенні, як правило, протеїнурія зникає. Референсні значення: менше 0,140г / л.

2) Глюкоза.

У нормі глюкоза в сечі відсутня. При концентрації глюкози в крові, що перевищує максимальну здатність нирок до зворотнього всмоктування глюкози або при зниженні цієї здатності, внаслідок зміни функцій ниркових канальців, спостерігається глюкозурія.

Фізіологічна глюкозурія: аліментарна (спостерігається при надходженні в їжу великої кількості вуглеводів, при цьому організм тимчасово втрачає здатність засвоювати глюкозу); емоційна (спостерігається після емоційної напруги і стресу); при прийомі деяких ліків (кофеїн, кортикостероїди).

Патологічна глюкозурія: панкреатогенна, діабетична; непанкреатогенна (подразнення ЦНС, тиреотоксикоз, синдром Іценка - Кушинга, акромегалія, феохромоцитома та ін.). З віком нирковий поріг для глюкози знижується. Крім того нирковий поріг зменшується при хронічних захворюваннях нирок, гіпертонічній хворобі, при діабетичній нефропатії, тоді глюкозурія спостерігається при концентрації в крові нижче порогової. Також при зниженні рівня фільтрації глюкозурія може не спостерігатися навіть при гіперглікемії, яка перевищує нирковий поріг. Референсні значення: 0 - 0.8 ммоль / л.

3) Кетонові тіла.

Кетонові тіла (ацетон, ацетооцтова бета-оксимасляна кислоти) утворюються в результаті посиленого катаболізму жирних кислот і в процесі обміну амінокислот, глюкози. Кетонурія - важлива діагностична ознака, яка свідчить про порушення вуглеводного і жирового обмінів. Визначення кетонових тіл важливо в розпізнаванні метаболічної декомпенсації при цукровому діабеті. Інсулінозалежний ювенільний діабет часто вперше діагностується з виявленням кетонових тіл в сечі. При неадекватній терапії інсуліном кетоацидоз прогресує. Виникаючи при цьому гіперглікемія і гіперосмолярність призводять до дегідратації, порушенню балансу електролітів, кетоацидозу. Ці зміни викликають порушення функції ЦНС і можуть привести до гіперглікемічної  коми. Референсні значення: не виявлено; ступінь виявлення: 0 - 0,5 ммоль / л - сліди; 0,6 - 1,5 ммоль / л - (+); 1,6 - 5,0 ммоль / л - (++); 5,1 - 15 ммоль / л - (+++).

4) Колір сечі.

У нормі колір сечі солом`яно - жовтий, янтарно - жовтий, світло - жовтий, у дітей першого року життя можлива безбарвна сеча.

5) Прозорість.

У нормі сеча повністю прозора, невелика каламутність може бути обумовлена ​​присутністю незначної кількості слизу і клітин епітелію. Помутніння сечі може бути результатом наявності в сечі еритроцитів, лейкоцитів, епітелію в значній кількості, бактерій, жирових крапель, випадання в осад солей (уратів, фосфатів, оксалатів) і залежить від концентрації солей, рН, температури зберігання сечі (низька температура сприяє випаданню солей в осад). При тривалому відстоюванні сеча може стати каламутною в результаті розмноження бактерій.

6) Реакція (рН сечі).

В нормі у здорових людей при нормальному режимі пиття і різноманітній дієті сеча має слабокислу реакцію: 5.0 - 7.0; ацидурія: 0 - 6.9; нейтральна реакція: 7; алкалурія: 7.1 - 14.

7) Питома вага.

У нормі становить 1.010 - 1.017. Відносна щільність (питома вага) сечі залежить від кількості виділених органічних сполук (сечовини, сечової кислоти, солей), електролітів (Cl, Na, К), а також від кількості виділеної води. Чим вище діурез, тим менша відносна щільність сечі. Наявність білка і, особливо, глюкози викликає підвищення питомої ваги сечі. Зниження концентраційної функції нирок при нирковій недостатності призводить до зниження питомої ваги (гіпостенурія). Повна втрата концентраційної функції призводить до вирівнювання осмотичного тиску плазми і сечі, цей стан називається ізостенурією. Гіперстенурія - підвищення відносної щільності, наприклад, при цукровому діабеті відносна щільність сечі збільшується до 1, 040 - 1.050.

8) Нітрити.

Представляють собою продукти життєдіяльності грамнегативних мікроорганізмів (Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Citrobacter, Salmonella), ентерококів, стафілококів і Pseudomonas. У нормі сеча, яка міститься в сечовому міхурі, стерильна, нітрити відсутні. Виявлення нітритів в сечі свідчить про інфікування сечового тракту. Негативний результат не завжди виключає бактеріурію, так як сечова система може бути інфікована бактеріями, які не переводять нітрати в нітрити (стрептококи, стафілококи і інші), кількість бактерій дуже висока (в цьому випадку нітрити відновлюються в елементарний азот і не визначаються) або кількість бактерій мінімальна. Референсні значення: не визначаються.

9) Уробіліноген (жовчний пігмент).

Представляє собою продукт окислення жовчного пігменту білірубіну, є нормальним продуктом катаболізму, який в фізіологічних умовах виводиться з калом і в мінімальних кількостях з сечею. Уробіліногенурія характерна для гемолітичних станів, уражень паренхіми печінки, кишкової патології. Референсні значення: не виявлено; ступінь виявлення: 0 - 17 мкмоль / л (+); 18- 51 мкмоль / л (++). Примітка: тривале перебування сечі при кімнатній температурі при прямому сонячному світлі призводить до окислення уробіліногенів до уробіліну, що може привести до хибнонегативних результатів.

10) Білірубін.

Білірубін - основний кінцевий метаболіт порфіринів, що виділяється з організму. Білірубінурія спостерігається при ураженні паренхіми печінки або механічній перешкоді відтоку жовчі. При гемолітичній жовтяниці білірубін в сечі не визначається.

 

Сеча


Перед здачею досліджень необхідно узгодити з лікуючим лікарем прийом і скасування  препаратів.
При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити лабораторні дослідження за однакових умов: здавати сечу в одній лабораторії, у однаковий час доби, тощо.
Про прийом лікарських препаратів необхідно повідомити співробітників у відділенні.
Дане дослідження оформлюється тільки з приносного біоматеріалу.

Загальні правила збору біоматеріалу:

  • Жінкам перед збором сечі необхідно провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів теплою мильною водою, потім зовнішні статеві органи необхідно обполоснути чистою теплою водою і висушити чистою серветкою. Не рекомендується проводити збір сечі під час менструації. Перед збором сечі бажано ввести гінекологічний тампон в піхву.
  • Чоловікам туалет зовнішніх статевих органів проводиться наступним чином. Відвести крайню плоть, оголити головку статевого члена, помити теплою мильною водою, потім статевий орган обполоснути чистою теплою водою і висушити чистою серветкою.
  • У грудних дітей ретельний туалет зовнішніх статевих органів проводиться теплою мильною водою, потім зовнішні статеві органи необхідно обполоснути чистою теплою водою і висушити чистою серветкою. Бажано збирати сечу у сечоприймач. Важливо! Сеча, вичавлена з памперса, дослідженню не підлягає!

При першому ранковому сечовипусканні невелика кількість сечі випускається в унітаз (перші 1-2 секунди), а потім, не перериваючи сечовипускання, вся інша сеча збирається в ємність для збору сечі. 

  • Необхідно зібрати всю порцію ранкової сечі в ємність. 
  • Після сечовипускання необхідно ретельно перемішати сечу і відлити в придбаний стерильний транспортний контейнер близько 50 мл (але не менше 10 мл), для немовлят - не менше 5 мл.
  • Вказати на контейнері повний обсяг виділеної сечі.

Сеча у пацієнтів з цистостомою, збирається у будь-який час доби. Для цього необхідно від'єднати катетер (трубку) від сечоприймача і зібрати матеріал у стерильний транспортний контейнер. Доставити в лабораторію близько 50 мл (але не менше 10 мл). 

Напередодні дослідження виключити:

  • прийом алкоголю, гострої та солоної їжі, харчових продуктів, що змінюють колір сечі (буряк, морква); 
  • емоційний стрес; 
  • фізичні навантаження і спортивні тренування; 
  • фізіотерапевтичні процедури; 
  • ввечері утриматися від відвідування сауни і лазні, щоб уникнути перегрівання або переохолодження. 
Лікарські засоби:

Виключити прийом сечогінних препаратів протягом 48 годин до збору сечі.
Важливо! Скасування або прийом лікарських препаратів обговорюється з лікарем в кожному індивідуальному випадку. 

Транспортний контейнер з сечею необхідно доставити в лабораторію:

  • пластиковий одноразовий стаканчик - не пізніше 1,5-2 годин після збору;
  • урінопробірку - протягом 24 годин після збору.

До доставки в відділення Смартлаб, біологічний матеріал у стаканчику необхідно зберігати в холодильнику, при температурі +4 °C.

  • У лабораторію сечу слід доставити в спеціалізованій ємності для транспортування сечі. Спеціалізовану урінопробірку з консервантом можна придбати заздалегідь, в будь-якому відділенні лабораторії «Смартлаб».
  • У тому випадку, якщо сеча надійшла в одноразовому пластиковому стаканчику, в лабораторії «Смартлаб» сеча буде перелита в спеціальну урінопробірку з консервантом, яка дозволяє зберігати і транспортувати сечу в лабораторію без втрати фізичних і хімічних властивостей біоматеріалу.
  • Важливо! Не допускається збирати сечу в ємності, не призначені для лабораторних досліджень, так як залишки інгредієнтів, які можуть міститись в таких ємностях можуть суттєво впливати на результати аналізу. Як виняток можна використовувати нові одноразові пластикові ємності або скляні ємності (простерилізовані).

  

З цим дослідженням можна здати:

8042 Урінолізіс
1122 Йод в сечі (випадкова порція)
8020 Амілаза (діастаза) в сечі (випадкова порція)
9596 Глюкоза в сечі (випадкова порція)
8078 Альбумін / Креатинін - співвідношення в разової порції сечі (випадкова порція)  


АНАЛІЗАТОР:

РЕФЕРЕНСИ:

Параметр Норми
ФІЗИКО-ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ
КолірСолом`яно-жовтий
ПрозорістьПрозора
Реакція (рН)0 - 6.9 - кисла; 
7.0 - нейтральна; 
7.1 - 14.0 - лужна
Питома вага1.001 - 1.030
БілокНе виявлено
Глюкоза0 - 2.7 - Не виявлено
2.8 – 5.5 – сліди;
5.6 -13 - (+);
14 - 28 - (++);
> 28 - (+++)
Кетонові тіла0 - 0.9 - Не виявлено
0.93 - 2.7 - (+);
2.8 – 7.3 (++);
> 7.4 - (+++)
НітритиНе виявлено
Уробіліноген (жовчний пігмент)0-33 - Не виявлено;
Ступінь виявлення:
34 - 67 - (+);
68 - 134 - (++);
135 - 201 - (+++);
> 200 - (++++)
Білірубін (жовчний пігмент)0 – 8.5 – Не виявлено;
Ступінь виявлення:
8.6 - 16 - (+);
17 - 33 - (++);
>34 - (+++)
ДОСЛІДЖЕННЯ ОСАДУ
Лейкоцитидо 10 в п/з
Еритроцити незміненіНе виявлено
Еритроцити зміненіНе виявлено
Епітелій плоскийОдиничний в п/з
Епітелій перехіднийНе виявлено
Епітелій нирковийНе виявлено
Циліндри гіаліновіНе виявлено
СлизНе виявлено
Кристали солей:
Бактерії< 3.5 х 10^5
Спори грибів (дріжджоподібні гриби)Не виявлено
ЦиліндриНе виявлено
СперматозоїдиНе виявлено
ПІДРАХУНОК ФОРМЕНИХ ЕЛЕМЕНТІВ
# Аналізатор Sysmex UF 1000i
Еритроцити кількістьЧ: < 13.6
Ж: < 26.7
Діти: < 16.3
Лейкоцити кількістьЧ: < 11.2
Ж: < 28.0
Діти: < 8.0
Циліндри гіалінові кількістьЧ: <0.4
Ж: <0.56
Діти: <0.26
Циліндри кількістьНе виявлено
Debris High (сміття) -на видалення
Lysed-RBC [/ uL] -на видалення
Оксалати кальціюНе виявлено
Аморфні солі (урати)Не виявлено
Кристали сечової кислотиНе виявлено
Сечокислий амонійНе виявлено
Фосфорнокисле вапноНе виявлено
ТрипельфосфатиНе виявлено
Аморфні солі (фосфати)Не виявлено

ПРИ ЗНИЖЕННІ:

див. в описі дослідження.

ПРИ ПІДВИЩЕННІ:

див. в описі дослідження.

ІНТЕРФЕРЕНЦІЯ

ПІДВИЩЕННЯ:

ЗНИЖЕННЯ:

показання до призначення:

  • діагностика захворювань нирок і сечовивідних шляхів;
  • скринінгові диспансерні обстеження;
  • оцінка перебігу захворювання, контроль розвитку ускладнень та ефективності терапії.

Сеча - продукт обміну речовин, що утворюється в нирках в результаті фільтрації рідкої частини крові, а також процесів реабсорбції і секреції різних аналітів. Складається на 92 - 98% з води, решта припадає на розчинені в ній азотисті продукти обміну білків (сечовина, сечова кислота, креатинін та ін.), мінеральні солі та інші речовини. Склад сечі значно варіює навіть у здорових людей.

Загальний (клінічний) аналіз сечі є стандартним дослідженням при діагностиці практично будь-якого захворювання, а також застосовується для контролю ефективності проведеного лікування. Загальний аналіз сечі включає визначення фізико-хімічних властивостей сечі (прозорість, рН, відносна щільність), вивчення патологічних компонентів (білок, глюкоза, кетонові тіла, жовчні пігменти, кров) і мікроскопії осаду.

І. Мікроскопія осаду сечі.

Дослідження організованого осаду (епітелій, лейкоцити, еритроцити, циліндри) і неорганізованого осаду (слиз, солі, бактерії, гриби) проводиться на автоматичному аналізаторі MINDRAY EU 5600, UF4000 (Sysmex). 

Аналізатор має високу чутливість і виконує точний кількісний підрахунок формених елементів сечі, в тому числі бактерій і грибів. Для диференціації елементів сечі одночасно використовується метод кондуктометрії з гідродинамічним фокусуванням і флюоресцентна проточна цитометрія. Аналізатор має 2 окремих канали для аналізу: перший - для ідентифікації та характеристики бактерій, другий - для інших елементів осаду. Наявність окремого каналу для аналізу бактерій забезпечує безкомпромісну точність їх ідентифікації і підрахунку. У процесі аналізу прилад ідентифікує, диференціює і визначає кількість елементів в сечі. Результат видається у вигляді кількості елементів в 1 мікролітрі сечі. 

Для зручності клініцистів і пацієнтів, які звикли орієнтуватися на кількість елементів осаду в полі зору, перерахунок проводиться автоматично.

1) Еритроцити. 

При дослідженні осаду сечі в нормі еритроцити відсутні. Виявлення великої кількості еритроцитів в сечі визначається терміном гематурія. Розрізняють мікрогематурію - колір сечі не змінений і макрогематурію - колір сечі змінений: від світло-рожевого до кольору «м`ясних помиїв». 

В осаді еритроцити розрізняють: еритроцити незмінені (при постренальній гематурії і макрогематурії ренального походження); еритроцити змінені (при проходженні ураженого запальним процесом ниркового фільтра - гематурія ренального походження).

У ранньому дитячому віці еритроцити в осаді сечі виявляються частіше і в більшій кількості, що пояснюється неспроможністю ниркового фільтра, його збільшеною проникністю. Функціональна мікрогематурія відзначається при ортостатизмі і порушеннях постави у дітей у віці 10 і більше років. При переохолодженні, перегріванні, після інтенсивних спортивних навантажень мікрогематурія може виявлятися і у дорослих,  і може поєднуватися з альбумінурією. Гематурія на тлі прийому лікарських препаратів (аміноглікозиди, анальгетики, циклоспорин А, цитостатики, сульфаніламіди) носить функціональний, тимчасовий характер, після припинення прийому цих препаратів гематурія зникає. Примітка: в сильно концентрованій сечі з щільністю 1,030 -1,040 і рН 9-10 або щільністю 1,002-1,005 і рН 4,5-5,0 можуть виявлятися змінені еритроцити, які не мають діагностичного значення, але відзначаються при описі результатів аналізу. 

2) Лейкоцити.

У здорових людей в нормі визначають 2 - 4, не більше 10 лейкоцитів в полі зору. Лейкоцитурія (підвищене виділення лейкоцитів з сечею), найчастіше є ознакою запального процесу в сечовий системі. Лейкоцитурія інфекційна (бактеріальна) є ознакою запальних захворювань нирок, сечовивідних шляхів. Масивна лейкоцитурія - піурія, пов`язана з виділенням з сечею гною (велика кількість лейкоцитів, в тому числі частково зруйнованих, бактерій). Піурія - найбільш характерний симптом при інфекційно-запальних захворюваннях нирок і сечовивідних шляхів (пієлонефрити, пієліти, цистити) завжди поєднується з бактеріурією. Пієлоцистити, особливо у грудних дітей, можуть мати перебіг без лейкоцитурії. Зазвичай, це пов`язано з затримкою лейкоцитів при спазмі уретри. У цих випадках для виключення лейкоцитурії, піурії рекомендовано повторне дослідження сечі, а також аналіз сечі за Нечипоренко. Лейкоцитурія асептична зустрічається при аутоімунних захворюваннях, пухлинних процесах, туберкульозі нирок і сечовивідних шляхів, іноді виявляється при підгострому перебігу гломерулонефриту з нефротичним синдромом в період загострення (підтверджується негативними бакпосівами сечі і негативним тестом на нітрити). Референсні значення: до 10 лейкоцитів в полі зору.

3) Епітелій.

У сечі здорових людей клітини ниркового епітелію не виявляються. Епітелій плоский істотного діагностичного значення не має, у чоловіків в нормі виявляють лише поодинокі клітини, у жінок присутні в більшій кількості, іноді кількість плоского епітелію в сечі підвищується при інфекціях сечовивідних шляхів. Епітелій перехідний виявляється при гломерулонефритах, пієлонефритах, нефриті, циститах, простатитах, сечокам`яної хвороби, лихоманки, інтоксикаціях, післяопераційних станах, новоутвореннях нирок і сечовивідних шляхів; Епітелій нирковий при пієлонефриті, хронічній, гострій нирковій недостатності, тубулярному некрозі, відторгненні ниркового трансплантата, новоутворенні нирок, інтоксикації солями важких металів, етиленгліколем, препаратами вісмуту, саліцилатами. Референсні значення: не виявлено (допускається одиничний плоский в поле зору).

4) Циліндри.

Циліндри є елементами осаду циліндричної форми (своєрідні зліпки ниркових канальців), що складаються з білка або клітин. За складом та зовнішнім виглядом розрізняють кілька видів циліндрів (гіалінові, зернисті, еритроцитарні, воскоподібні та ін.). У сечі здорових людей клітини ниркового епітелію не виявляються. Циліндри виявляються при всіх органічних захворюваннях нирок, важких інтоксикаціях, системних захворюваннях, гострих реакціях відторгнення трансплантатів. Референсні значення: не виявлено.

5) Кристали солей (оксалати кальцію, урати, фосфати, кристали сечової кислоти, сечокислий амоній, фосфорнокисле вапно, трипельфосфати).

 Сеча є розчином різних солей, які при відстоюванні сечі можуть утворювати кристали. Надлишковий вміст солей в сечі сприяє утворенню конкрементів і розвитку сечокам`яної хвороби. У той же час діагностичне значення присутності в сечі кристалів солей зазвичай невелика. Наявність тих чи інших кристалів солей в сечовому осаді вказує на зміну реакції в кислу або лужну сторону. Ймовірність утворення кристалів і сечових конкрементів зростає при обмінних порушеннях в організмі. Референсні значення: не виявлено.

6) Слиз.

 Слиз виробляється епітелієм сечовивідних шляхів і може бути присутнім в невеликій кількості в осаді сечі. Збільшення утворення слизу спостерігається при гострих і хронічних запальних процесах нижніх відділів сечовивідних шляхів (уретрити, цистити). Референсні значення: не виявлено.

7) Бактерії.

Точний кількісний підрахунок бактерій проводиться на автоматичному аналізаторі UF4000 (Sysmex) методом проточної цитофлуометріі (при цьому відбувається специфічне забарвлення виключно тільки бактерій, що забезпечує точний результат дослідження), якісне визначення бактерій виконується на аналізаторі MINDRAY EU 5600. У здорових людей сечоутворювальна і сечовивідна система стерильна. Мінімальна кількість бактерій, яка змивається сечею з дистального відділу сечовипускного каналу, зазвичай, не перевищує 10 ^ 4 в 1 мл. Поява бактерій в сечі більш ніж 1 * 10 ^ 5 в 1 мл - це бактеріурія, яка найчастіше свідчить про наявність інфекційно-запальних захворювань нирок і сечовивідних шляхів. При виявленні бактерій в сечі рекомендовано провести бактеріологічний посів сечі, за допомогою якого можна визначити вид бактерій і оцінити рівень бактеріурії, а також виявити чутливість мікроорганізмів до антибіотиків. Але необхідно враховувати, що аналізатори MINDRAY EU 5600, UF4000(Sysmex) чутливі до будь-якого роду бактерій, при цьому в бактеріальному посіві виявляються в основному клінічно значущі мікроорганізми (Escherichia coli в 80 - 90% випадків, рідше - S. faecalis, Pseudomonas aeruginosa, Proteus mirabilis, Citrobacter, Klebsiella pneumoniae, Serratia, дещо рідше - Staphylococcus aures, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus saprophyticus, Streptococcus pyogenes, Candida albicans та ін). Крім того, бактерії зберігаються в сечі не більше 1 - 2 діб з початку правильно підібраної антибіотикотерапії. Важливо також враховувати, що велика кількість лейкоцитів в сечі гальмує ріст бактерій в бактеріальному посіві. Виявлення великої кількості бактерій в осаді сечі в поєднанні з великою кількістю плоского епітелію може свідчити про контамінацію проби при зборі сечі (неправильна підготовка пацієнта до збору сечі). Тому, при наявності бактеріурії, обов`язково оцінюються і інші показники загального аналізу сечі - лейкоцити, еритроцити, визначення нітритів та ін.). Референсні значення: якісне визначення бактерій (MINDRAY EU 5600): не виявлено; визначається ступінь бактеріурії: +; ++; +++; кількісне визначення бактерій (автоматичний аналізатор UF4000 (Sysmex): чоловіки: менше 2.6 х 10 ^ 4 / мл; жінки : менше 1.0 х 10 ^ 5 / мл; діти: менше 2.07 х 10 ^ 4 / мл.

8) Спори грибів (дріжджоподібні гриби).

Виявлення в осаді сечі дріжджових грибів свідчить про кандидомікоз сечовивідних шляхів і нирок в результаті нераціональної антибіотикотерапії або при важкому імунодефіциті (хіміотерапія, прийом цитостатиків, а також у ВІЛ-інфікованих при розгорнутій стадії СНІДу). Потрібно враховувати також, що наявність в осаді сечі дріжджових грибів часто може свідчити про контамінацію проби вагінальними виділеннями, в цих випадках рекомендовано повторити дослідження при обов`язковому дотриманні правил збору сечі. Для визначення видової ідентифікації грибкової флори рекомендовано провести посів на гриби р. Candida, з визначенням чутливості до антимікотичних препаратів. Референсні значення: не виявлено.

9) Сперматозоїди.

Незначна кількість сперматозоїдів може виявлятися в нормі Сперматозоїди в сечі в значній кількості, визначаються при захворюваннях і аномаліях розвитку чоловічих сечостатевих органів. Референсні значення: не виявлено.

ІІ. Фізико-хімічні показники сечі визначаються на сечовому автоматичному аналізаторі UС 3500 (Sysmex).

1) Білок.

Кількісне визначення білка в сечі визначається на автоматичному біохімічному аналізаторі сечі UС 3500 (Sysmex). Один з найважливіших лабораторних маркерів патології нирок і сечовивідних шляхів. У нормі велика частина білків крові не проходить через мембрану ниркових клубочків, в зв`язку з розміром, будовою і зарядом білкової молекули, а низькомолекулярні білки, що потрапили в первинну сечу, реабсорбуються в проксимальних канальцях. При мінімальних ушкодженнях в клубочках нирок спостерігається, перш за все, втрата низькомолекулярних білків (переважно альбуміну), тому при великій втраті білка часто розвивається гіпоальбумінемія. При більш виражених патологічних змінах в сечу потрапляють і більш великі білкові молекули (альфа-2 макроглобулін, бета-ліпопротеїди, гамма-глобулін). Деяка кількість білка фізіологічно секретується епітелієм канальців нирок (білок Тамма-Хорсфалла), який бере участь в утворенні гіалінових циліндрів.

Фізіологічні протеїнурії.

Транзиторна протеїнурія може виникнути після тривалого фізичного навантаження (маршова протеїнурія), після переохолодження або перегрівання організму, при емоційному стресі (плач, страх), після грубої пальпації нирок (пальпаторная протеїнурія), протеїнурія новонароджених (перші 4-10 днів після народження). Такі протеїнурії швидко зникають після припинення дії викликаючого їх фактора.

Патологічні протеїнурії.

Преренальні протеїнурії: пов`язані з надлишком білків - гемоглобін, міоглобін, продукти деградації фібрину, легкі ланцюги імуноглобулінів. Виникають при руйнуванні тканин і гемолізі або з появою в плазмі крові паталогічних парапротеїнів (лімфопроліферативні розлади).

Обумовлені патологією нирок: клубочкова (гломерулярна), пов`язана зі зміною бар`єрної функції мембран клубочків, може супроводжуватися масивною втратою білка (більше 3г / л); канальцева (тубулярна), пов`язана з порушенням реабсорбції і деградації білка в проксимальних канальцях або підвищеною продукцією білка Тамма-Хорсфалла; змішана.

Постренальні протеїнурії: виникають в результаті кровотечі з сечовивідних шляхів, локального виділення імуноглобулінів при інфекціях сечовивідних шляхів, запаленні, поліпозі, пухлинах сечового міхура.

Ортостатична протеїнурія (постуральна, переміжна, циклічна, лордична). Характерна для дітей дошкільного та шкільного віку, в 4-5% - сімейного характеру. Протеїнурія з`являється у дитини тільки в положенні стоячи, коли хребет займає лордичне положення, викликаючи пасивний застій в ниркових венах і, відповідно, застійну протеїнурію, представлену в основному альбуміном. У горизонтальному положенні, як правило, протеїнурія зникає. Референсні значення: менше 0,140г / л.

2) Глюкоза.

У нормі глюкоза в сечі відсутня. При концентрації глюкози в крові, що перевищує максимальну здатність нирок до зворотнього всмоктування глюкози або при зниженні цієї здатності, внаслідок зміни функцій ниркових канальців, спостерігається глюкозурія.

Фізіологічна глюкозурія: аліментарна (спостерігається при надходженні в їжу великої кількості вуглеводів, при цьому організм тимчасово втрачає здатність засвоювати глюкозу); емоційна (спостерігається після емоційної напруги і стресу); при прийомі деяких ліків (кофеїн, кортикостероїди).

Патологічна глюкозурія: панкреатогенна, діабетична; непанкреатогенна (подразнення ЦНС, тиреотоксикоз, синдром Іценка - Кушинга, акромегалія, феохромоцитома та ін.). З віком нирковий поріг для глюкози знижується. Крім того нирковий поріг зменшується при хронічних захворюваннях нирок, гіпертонічній хворобі, при діабетичній нефропатії, тоді глюкозурія спостерігається при концентрації в крові нижче порогової. Також при зниженні рівня фільтрації глюкозурія може не спостерігатися навіть при гіперглікемії, яка перевищує нирковий поріг. Референсні значення: 0 - 0.8 ммоль / л.

3) Кетонові тіла.

Кетонові тіла (ацетон, ацетооцтова бета-оксимасляна кислоти) утворюються в результаті посиленого катаболізму жирних кислот і в процесі обміну амінокислот, глюкози. Кетонурія - важлива діагностична ознака, яка свідчить про порушення вуглеводного і жирового обмінів. Визначення кетонових тіл важливо в розпізнаванні метаболічної декомпенсації при цукровому діабеті. Інсулінозалежний ювенільний діабет часто вперше діагностується з виявленням кетонових тіл в сечі. При неадекватній терапії інсуліном кетоацидоз прогресує. Виникаючи при цьому гіперглікемія і гіперосмолярність призводять до дегідратації, порушенню балансу електролітів, кетоацидозу. Ці зміни викликають порушення функції ЦНС і можуть привести до гіперглікемічної  коми. Референсні значення: не виявлено; ступінь виявлення: 0 - 0,5 ммоль / л - сліди; 0,6 - 1,5 ммоль / л - (+); 1,6 - 5,0 ммоль / л - (++); 5,1 - 15 ммоль / л - (+++).

4) Колір сечі.

У нормі колір сечі солом`яно - жовтий, янтарно - жовтий, світло - жовтий, у дітей першого року життя можлива безбарвна сеча.

5) Прозорість.

У нормі сеча повністю прозора, невелика каламутність може бути обумовлена ​​присутністю незначної кількості слизу і клітин епітелію. Помутніння сечі може бути результатом наявності в сечі еритроцитів, лейкоцитів, епітелію в значній кількості, бактерій, жирових крапель, випадання в осад солей (уратів, фосфатів, оксалатів) і залежить від концентрації солей, рН, температури зберігання сечі (низька температура сприяє випаданню солей в осад). При тривалому відстоюванні сеча може стати каламутною в результаті розмноження бактерій.

6) Реакція (рН сечі).

В нормі у здорових людей при нормальному режимі пиття і різноманітній дієті сеча має слабокислу реакцію: 5.0 - 7.0; ацидурія: 0 - 6.9; нейтральна реакція: 7; алкалурія: 7.1 - 14.

7) Питома вага.

У нормі становить 1.010 - 1.017. Відносна щільність (питома вага) сечі залежить від кількості виділених органічних сполук (сечовини, сечової кислоти, солей), електролітів (Cl, Na, К), а також від кількості виділеної води. Чим вище діурез, тим менша відносна щільність сечі. Наявність білка і, особливо, глюкози викликає підвищення питомої ваги сечі. Зниження концентраційної функції нирок при нирковій недостатності призводить до зниження питомої ваги (гіпостенурія). Повна втрата концентраційної функції призводить до вирівнювання осмотичного тиску плазми і сечі, цей стан називається ізостенурією. Гіперстенурія - підвищення відносної щільності, наприклад, при цукровому діабеті відносна щільність сечі збільшується до 1, 040 - 1.050.

8) Нітрити.

Представляють собою продукти життєдіяльності грамнегативних мікроорганізмів (Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Citrobacter, Salmonella), ентерококів, стафілококів і Pseudomonas. У нормі сеча, яка міститься в сечовому міхурі, стерильна, нітрити відсутні. Виявлення нітритів в сечі свідчить про інфікування сечового тракту. Негативний результат не завжди виключає бактеріурію, так як сечова система може бути інфікована бактеріями, які не переводять нітрати в нітрити (стрептококи, стафілококи і інші), кількість бактерій дуже висока (в цьому випадку нітрити відновлюються в елементарний азот і не визначаються) або кількість бактерій мінімальна. Референсні значення: не визначаються.

9) Уробіліноген (жовчний пігмент).

Представляє собою продукт окислення жовчного пігменту білірубіну, є нормальним продуктом катаболізму, який в фізіологічних умовах виводиться з калом і в мінімальних кількостях з сечею. Уробіліногенурія характерна для гемолітичних станів, уражень паренхіми печінки, кишкової патології. Референсні значення: не виявлено; ступінь виявлення: 0 - 17 мкмоль / л (+); 18- 51 мкмоль / л (++). Примітка: тривале перебування сечі при кімнатній температурі при прямому сонячному світлі призводить до окислення уробіліногенів до уробіліну, що може привести до хибнонегативних результатів.

10) Білірубін.

Білірубін - основний кінцевий метаболіт порфіринів, що виділяється з організму. Білірубінурія спостерігається при ураженні паренхіми печінки або механічній перешкоді відтоку жовчі. При гемолітичній жовтяниці білірубін в сечі не визначається.

 

Сеча


Перед здачею досліджень необхідно узгодити з лікуючим лікарем прийом і скасування  препаратів.
При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити лабораторні дослідження за однакових умов: здавати сечу в одній лабораторії, у однаковий час доби, тощо.
Про прийом лікарських препаратів необхідно повідомити співробітників у відділенні.
Дане дослідження оформлюється тільки з приносного біоматеріалу.

Загальні правила збору біоматеріалу:

  • Жінкам перед збором сечі необхідно провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів теплою мильною водою, потім зовнішні статеві органи необхідно обполоснути чистою теплою водою і висушити чистою серветкою. Не рекомендується проводити збір сечі під час менструації. Перед збором сечі бажано ввести гінекологічний тампон в піхву.
  • Чоловікам туалет зовнішніх статевих органів проводиться наступним чином. Відвести крайню плоть, оголити головку статевого члена, помити теплою мильною водою, потім статевий орган обполоснути чистою теплою водою і висушити чистою серветкою.
  • У грудних дітей ретельний туалет зовнішніх статевих органів проводиться теплою мильною водою, потім зовнішні статеві органи необхідно обполоснути чистою теплою водою і висушити чистою серветкою. Бажано збирати сечу у сечоприймач. Важливо! Сеча, вичавлена з памперса, дослідженню не підлягає!

При першому ранковому сечовипусканні невелика кількість сечі випускається в унітаз (перші 1-2 секунди), а потім, не перериваючи сечовипускання, вся інша сеча збирається в ємність для збору сечі. 

  • Необхідно зібрати всю порцію ранкової сечі в ємність. 
  • Після сечовипускання необхідно ретельно перемішати сечу і відлити в придбаний стерильний транспортний контейнер близько 50 мл (але не менше 10 мл), для немовлят - не менше 5 мл.
  • Вказати на контейнері повний обсяг виділеної сечі.

Сеча у пацієнтів з цистостомою, збирається у будь-який час доби. Для цього необхідно від'єднати катетер (трубку) від сечоприймача і зібрати матеріал у стерильний транспортний контейнер. Доставити в лабораторію близько 50 мл (але не менше 10 мл). 

Напередодні дослідження виключити:

  • прийом алкоголю, гострої та солоної їжі, харчових продуктів, що змінюють колір сечі (буряк, морква); 
  • емоційний стрес; 
  • фізичні навантаження і спортивні тренування; 
  • фізіотерапевтичні процедури; 
  • ввечері утриматися від відвідування сауни і лазні, щоб уникнути перегрівання або переохолодження. 
Лікарські засоби:

Виключити прийом сечогінних препаратів протягом 48 годин до збору сечі.
Важливо! Скасування або прийом лікарських препаратів обговорюється з лікарем в кожному індивідуальному випадку. 

Транспортний контейнер з сечею необхідно доставити в лабораторію:

  • пластиковий одноразовий стаканчик - не пізніше 1,5-2 годин після збору;
  • урінопробірку - протягом 24 годин після збору.

До доставки в відділення Смартлаб, біологічний матеріал у стаканчику необхідно зберігати в холодильнику, при температурі +4 °C.

  • У лабораторію сечу слід доставити в спеціалізованій ємності для транспортування сечі. Спеціалізовану урінопробірку з консервантом можна придбати заздалегідь, в будь-якому відділенні лабораторії «Смартлаб».
  • У тому випадку, якщо сеча надійшла в одноразовому пластиковому стаканчику, в лабораторії «Смартлаб» сеча буде перелита в спеціальну урінопробірку з консервантом, яка дозволяє зберігати і транспортувати сечу в лабораторію без втрати фізичних і хімічних властивостей біоматеріалу.
  • Важливо! Не допускається збирати сечу в ємності, не призначені для лабораторних досліджень, так як залишки інгредієнтів, які можуть міститись в таких ємностях можуть суттєво впливати на результати аналізу. Як виняток можна використовувати нові одноразові пластикові ємності або скляні ємності (простерилізовані).

  

З цим дослідженням можна здати:

8042 Урінолізіс
1122 Йод в сечі (випадкова порція)
8020 Амілаза (діастаза) в сечі (випадкова порція)
9596 Глюкоза в сечі (випадкова порція)
8078 Альбумін / Креатинін - співвідношення в разової порції сечі (випадкова порція)  


АНАЛІЗАТОР:

РЕФЕРЕНСИ:

Параметр Норми
ФІЗИКО-ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ
КолірСолом`яно-жовтий
ПрозорістьПрозора
Реакція (рН)0 - 6.9 - кисла; 
7.0 - нейтральна; 
7.1 - 14.0 - лужна
Питома вага1.001 - 1.030
БілокНе виявлено
Глюкоза0 - 2.7 - Не виявлено
2.8 – 5.5 – сліди;
5.6 -13 - (+);
14 - 28 - (++);
> 28 - (+++)
Кетонові тіла0 - 0.9 - Не виявлено
0.93 - 2.7 - (+);
2.8 – 7.3 (++);
> 7.4 - (+++)
НітритиНе виявлено
Уробіліноген (жовчний пігмент)0-33 - Не виявлено;
Ступінь виявлення:
34 - 67 - (+);
68 - 134 - (++);
135 - 201 - (+++);
> 200 - (++++)
Білірубін (жовчний пігмент)0 – 8.5 – Не виявлено;
Ступінь виявлення:
8.6 - 16 - (+);
17 - 33 - (++);
>34 - (+++)
ДОСЛІДЖЕННЯ ОСАДУ
Лейкоцитидо 10 в п/з
Еритроцити незміненіНе виявлено
Еритроцити зміненіНе виявлено
Епітелій плоскийОдиничний в п/з
Епітелій перехіднийНе виявлено
Епітелій нирковийНе виявлено
Циліндри гіаліновіНе виявлено
СлизНе виявлено
Кристали солей:
Бактерії< 3.5 х 10^5
Спори грибів (дріжджоподібні гриби)Не виявлено
ЦиліндриНе виявлено
СперматозоїдиНе виявлено
ПІДРАХУНОК ФОРМЕНИХ ЕЛЕМЕНТІВ
# Аналізатор Sysmex UF 1000i
Еритроцити кількістьЧ: < 13.6
Ж: < 26.7
Діти: < 16.3
Лейкоцити кількістьЧ: < 11.2
Ж: < 28.0
Діти: < 8.0
Циліндри гіалінові кількістьЧ: <0.4
Ж: <0.56
Діти: <0.26
Циліндри кількістьНе виявлено
Debris High (сміття) -на видалення
Lysed-RBC [/ uL] -на видалення
Оксалати кальціюНе виявлено
Аморфні солі (урати)Не виявлено
Кристали сечової кислотиНе виявлено
Сечокислий амонійНе виявлено
Фосфорнокисле вапноНе виявлено
ТрипельфосфатиНе виявлено
Аморфні солі (фосфати)Не виявлено

ПРИ ЗНИЖЕННІ:

див. в описі дослідження.

ПРИ ПІДВИЩЕННІ:

див. в описі дослідження.

ІНТЕРФЕРЕНЦІЯ

ПІДВИЩЕННЯ:

ЗНИЖЕННЯ:

показання до призначення:

  • діагностика захворювань нирок і сечовивідних шляхів;
  • скринінгові диспансерні обстеження;
  • оцінка перебігу захворювання, контроль розвитку ускладнень та ефективності терапії.

Дослідження входить до складу

Інші аналізи цієї підкатегорії

Ви впевнені?
Ми використовуємо файли Cookie для максимальної функціональності сайту. Політика конфіденційності.
Telegram Viber
Online Chat
Замовити дзвінок